10. märtsil 2017 aset leidnud Fred Kudu 100. sünniaastapäeva tähistamisele pühendatud konverentsil allkirjastasid SA Tehvandi Spordikeskus, Tartu Ülikool, Tallinna Tehnikaülikool, Telia Eesti AS, SA Tartu Ülikooli Kliinikum ning Eesti Olümpiakomitee ühiste kavatsuste lepingu. 

 Leping väljendab osapoolte soovi kujundada Kääriku Spordikeskusest kaasaegne rahvusvaheline sporditeaduste, spordimeditsiini ning spordiinnovatsiooni keskus, mis toob endaga kaasa täiendavad võimalused treeningtegevuste ning olümpiaettevalmistuse tõhustamiseks ning loob aluse spordiga seotud uute tehnoloogiliste lahenduste ja treening – ning spordimeditsiini metodoloogiate väljatöötamiseks.


Konverentsi on võimalik järelvaadata siit.
Uudislõiku allkirjastamisest on võimalik järelvaadata siit.

 SA Tehvandi Spordikeskuse juhatuse liige Kristjan Karis tänas osapooli innukuse ning soovi eest olla toeks Kääriku Spordikeskuse väljaarendamisel öeldes: „Me seisame täna ideede ja unistuste pilvelõhkuja trepimademil, teadmata seda kui kõrge see pilvelõhkuja olema saab. Seda enam on julgustav tõdeda, et erinevad osapooled on valmis vaatama kaugemale kui tänane päev ning andma oma panus keskuse ning spordi jaoks laiemalt.“

 Tartu Ülikooli rektor Volli Kalm selgitas, et täna allkirjastatud leping on ülikooli argise arenguhuvi väljendus: “Soovime pakkuda meie spordiõppureile maailmatasemel arenguvõimalusi akadeemilise koolituse, spordiorganisatsioonide toe ja tehnoloogiliste võimaluste sümbiooosis”. Üliõpilaste õppe- ja treeningtegevuse kõrval on Kalmu sõnul ülikooli jaoks samavõrra oluline ka arsti- ja sporditeaduste uuringubaasi areng, sest Käärikule koonduv innovatiivne taristu võimaldab ülikooli eri valdkondade teadlastel nii uute andmete kogumist kui testimist.

 Tallinna Tehnikaülikooli rektor Jaak Aaviksoo kinnitas, et TTÜ panustab loodavasse keskusesse oma teadmistega tervisetehnoloogiate ja IT valdkondadest. Esmane tähelepanu on erinevate sensoorika-, elektroonika- ning andmeedastuslahenduste väljatöötamisel, mida saaks kasutada treeningprotsesside jälgimiseks ning selle baasil uudsete treeningmeetodite väljatöötamiseks. Oluline on andmete kogumine, mis peab olema teaduslikult mõtestatud, samas sportlaste jaoks võimalikult lihtne. Meie unikaalsed teadmised inimestelt andmete kogumisel aitavad Kääriku keskusel kujuneda rahvusvaheliselt oluliseks „targaks“ keskuseks.

 „Meie suhe selle ettevõtmisega on kahepoolne: sportiv ja liikuv rahvas on terve rahvas ja mis võiks olla õilsam püüd? Teisalt püüame oma teadmisega hoida meie tippsportlasi, et nad endale liiga ei teeks ja vorm kaua kestaks, olgu see siis vigastuste ennetamine, kehalise võimekuse jälgimine või taastustegevus.“ ütles SA Tartu Ülikooli Kliinikumi juhatuse esimees Urmas Siigur pärast allkirjastamist, samas kinnitades juba asjaolu, et koostöö keskusega saab alguse juba eeloleval suvel.

 „Telia annab projekti tarvis IoT platvormi, mis võimaldab andmeid koguda. Meie soov on tuua uued andmekogumise lahendused erinevatesse eluvaldkondadesse. Usun, et läbi sellise andmete põhise lähenemise, kasutades ära kõiki tänapäevaseid andmeanalüüsi ja hankimise võimalusi suudame Eesti sporti toetada kujul, mis aitab kaasa sportlaste unistusele jõuda maailma tippu. Rohkem olümpia medaleid Eestisse võiks olla selline kaugem ja laiem eesmärk.“ ütles Telia ärikliendiüksuse juht Tarmo Kärsna ütles pärast allkirjastamist.

 Eesti Olümpiakomitee president Urmas Sõõrumaa sõnul on nn targal keskusel oluline roll saavutusspordi arendamises. „EOK on Eesti spordi katusorganisatsioonina huvitatud teadusel baseeruvate treeningmeetodite ning tulemusspordi arendamisest. Loodame, et koostöös partneritega õnnestub pika ajalooga Käärikust kujundada kaasaegne rahvusvaheline sporditeaduste, spordimeditsiini ning spordiinnovatsiooni keskus, mis aitab meie tippsportlaste ettevalmistust veelgi tõhustada,“ ütles Sõõrumaa.

 Alates 2012. aastast haldab Tartu Ülikoolile kuuluvat ning Fred Kudu poolt ellu kutsutud Kääriku Spordikeskust SA Tehvandi Spordikeskus. Haldamise ülemineku eesmärgiks on spordikeskusest välja arendada tänapäevane treeningkeskus ja Eesti koondislaste ettevalmistuskeskus. Kääriku Spordikeskuse põhiosa valmimise tähtaeg on planeeritud aastaks 2020.

 Ühiste kavatsuste lepingu allkirjastasid SA Tehvandi Spordikeskuse poolt juhatuse liige Kristjan Karis, Tartu Ülikooli poolt ülikooli rektor Volli Kalm, Tallinna Tehnikaülikooli poolt rektor Jaak Aaviksoo, Telia Eesti AS poolt juhatuse liige Tarmo Kärsna, SA Tartu Ülikooli Kliinikumi poolt juhatuse esimees Urmas Siigur ning Eesti Olümpiakomitee poolt president Urmas Sõõrumaa.